Wiersze

Sergiusz Jesienin „Wiersze”

jesienin-okladka-500pxa

Twórczość Siergiusza Jesienina (1895-1925) – jednego z największych poetów XX wieku – inspirowana folklorem, sztuką sakralną, łączy wątki rosyjskiej tradycji ludowej z mitologią Greków; przede wszystkim zaś – nacechowana jest przeogromną wrażliwością, wręcz empatią. Pisząc, czerpał pełnymi garściami z własnej wrażliwości, czułości, „rzewności”, właściwej mu nostalgii, ukazując piękne cechy swojej na wskroś rosyjskiej „duszoszczypatielności”… Przedstawiciel kierunku poetyckiego zwanego imażynizmem.

Autor przekładu, kapitan żeglugi wielkiej Henryk Ditchen przeszedł przez wszystkie szczeble marynarskiej kariery. Urodził się w 1953 roku w Sziłute na Litwie. Z morzem zetknął się po raz pierwszy jako szesnastoletni elew Wydziału Nawigacji Państwowej Szkoły Morskiej w Chersoniu. Pracę na morzu rozpoczął w roku 1972. Pracował na dużych trawlerach na Atlantyku i Pacyfiku. W 1984 roku ukończył Dalekowschodni Instytut Przemysłu Rybnego we Władywostoku.
Uwielbia poezję zarówno polskich, jak i rosyjskich autorów. Wydał dwie książki „Zdrowo-hip-hopowo” w 2008 roku oraz „Apogeum zdrowia i urody” w 2009 roku. Mieszka w Warszawie. Stan rodzinny: żona, córka i dwie prześliczne wnuczki.

1 Comment

  1. Szuflada.net

    „Wiersze” to kolejne już wydanie – tym razem dwujęzyczne – poezji Jesienina, w bardzo udanym przekładzie i wyborze Henryka Ditchena. Tłumacz pokazał stopniowy jej rozwój – od rzewnych, nieco nawet infantylnych, wyznań erotyczno-miłosnych, sielskich miłostek przez melancholię udręczonego chłopca do surowego rozrachunku z nieobecną matką czy własnymi wyborami i wybrykami.

    Całość recenzji: http://szuflada.net/wiersze-siergiej-jesienin/

Leave a Reply

Theme by Anders Norén