Wiersze

Józef Pless „Pro i kontra”

pro-okladka500px

Masz rację pisząc wiersze – jakby to był pamiętnik. Nie ukrywając, gdzie to twoja dziewczyna zachwyca cię szelestem sukienki; wyraźnie portretując grono przyjaciół, miejsca piękne – jak na przykład Petrykozy. (…) Zastanawiająca to poezja miłosna. Spokojna choć namiętna, bez niepotrzebnych gestów a pełna niespodziewanych dotknięć. Wiesz, że nikt nie prześcignie św. Pawła w jego „Hymnie o miłości”, ale jednak inni poeci mają też coś do powiedzenia.

Ernest Bryll

 

Józef Pless – poeta i prozaik, autor między innymi tomików poetyckich Pół na Pół, Lubeckie paciorki do syna, Obraz wyschniętych wód,  powieści pt. Jaki tam ze mnie Volkswagen, dwóch książek o Wojciechu Siemionie, z których druga pt. Wieża malowana została wydana po tragicznej śmierci aktora i zawiera ponadto 50 wspomnień przyjaciół wielkiego człowieka polskiej kultury. Wspólnie z aktorką Joanną Kasperską-Sadowską są autorami monograficznego albumu o wybitnym scenografie teatralno-operowym pt. Andrzej Sadzio Sadowski Scenograf.
Przez wiele lat mieszkał w Niemczech, a dziś dzieli swoje życie między Lubekę a Warszawę.

Autorem rysunków jest światowej sławy, wybitny malarz, grafik, twórca plakatów, scenografii i Teatru Rysowania, dziś już nieżyjący
Franciszek Starowieyski.

1 Comment

  1. Szuflada.net

    „Pro i kontra” to niezwykłe spotkanie ze słowem i rysunkiem. Wierszom Józefa Plessa towarzyszą prace Franciszka Starowieyskiego – całość jest połączeniem tak spójnym, że wydaje się, jakoby te minidzieła sztuki nie mogły już nigdy więcej istnieć osobno.

    Całość recenzji: http://szuflada.net/pro-i-kontra-jozef-pless/

Leave a Reply

Theme by Anders Norén