Poczytajka

Joanna Sendłak „Szklanka ambrozji”

okladka500px

Powieść przedstawia losy Heraklesa. Rzeczywistość mitologii przeplata się z rzeczywistością świata współczesnego. Autorka w lekki i prowokacyjny sposób porusza odwieczne filozoficzne problemy, takie jak istota wartości, sens życia, kwestia fikcji i rzeczywistości. „Szklanka ambrozji” skłania do rozmyślań nad przebiegiem procesu twórczego, rolą wyobraźni i człowieczeństwa, które znaczy więcej niż bycie biernym odbiorcą kultury masowej.

Autorka urodziła się w Warszawie, tutaj studiowała – malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych i filozofię na Uniwersytecie. Brała udział w wystawach malarstwa, publikowała prozę w pismach literackich min. „Sycyna”, „Fraza”, „Pracownia”, „Wyspa”, „Migotania”, „Twórczość”.

1 Comment

 1. Wydawca

  Dwa fragmenty recenzji:
  Herakles współczesny, Maria Jentys – Borelowska, Twórczość nr 8, 2015.

  (…) „Jak powiedziano, głównym przesłaniem Szklanki ambrozji jest przypomnienie nam, mieszkańcom zdeprawowanego, skrajnie skorumpowanego i skonfliktowanego , obezwładnionego relatywizmem świata, czym są i do czego powinny służyć: odwaga, dzielność, uczciwość, jasność osądu moralnego. A także przekazanie, jak bardzo byłoby pożądane i przydatne dziś, kiedy trzeba dać odpór najgroźniejszym „potworom” naszej cywilizacji.”

  (…) „Wszystkie wątki opowieści nakładają się na siebie, splatają i
  przenikają, tworząc organizm żywy, otwarty, zaskakująco zmienny. A główna narratorka, niczym bogini olimpijska, badająca własne możliwości sprawcze, zdaje się świetnie bawić tworami swojej wyobraźni, zgodnie zresztą z założeniem, że przeszłość ( w tym mityczna), teraźniejszość (realna oraz oniryczna) i przyszłość (w tym wyobrażona i wyśniona) stanowią jedną nieograniczoną czasoprzestrzeń, w której wszystko jest możliwe.”

Leave a Reply

Theme by Anders Norén